19. 10. 2020
Smart tachografy s GPS funkcí a karty řidiče II. generace

Novinka na trhu v oblasti kamionové dopravy v roce 2019 je nástup tzv. inteligentních tachografů a vydávání karet řidičů II. generace (G2). Týká se současně oblasti digitálních tachografů a k tomu se vztahující sociální legislativy (Nařízení 561/2006). 

Co přináší inteligentní tachografy?

  1. Kontrolní orgány budou moci na dálku bez nutnosti zastavení vozidla stáhnout technická data vozidla a posoudit, zda bude vozidlo podrobeno kontrole.
  2. Bude možné kontrolovat hmotnost vozidla jako celek i na nápravu.
  3.  Tachograf zaznamená GPS polohu vozidla na začátku a konci jízdy + každé 3 hodiny jízdy. Díky tomu se sníží možnost manipulace s tachografem.
    Pozor! V žádném případě se nejedná o on-line monitoring vozidla.

Karty řidiče II. generace

Nové karty řidiče nesou označení „G2“ a mohou využívat informace z inteligentních tachografů. Ministerstvo dopravy ČR již tyto karty vydává. Řidič kartu II. generace získá automaticky při žádosti o novou kartu nebo při její obnově. Nové karty jsou kompatibilní i se staršími typy tachografů.

Držitelé starších karet řidiče mohou nadále své karty využívat, a to až do data vypršení platnosti karty. Starší karty řidiče fungují i v novém inteligentním „smart“ tachografu.

O stahování dat z inteligentních tachografů a karet řidiče II. generace se dozvíte v další části našeho článku.