13. 9. 2021

Začínáte s autodopravou? Co potřebujete vědět, když má auto tachograf? Každé vozidlo nad 3,5t je vybaveno tachografem. Z nařízení Komise EU č. 581/2010 vyplývá nutnost stažení dat z karty řidiče i dat z tachografu.

Co vše ke stahování dat z tachografu a jejich vyhodnocení potřebujete?

  • Kartu podniku - ta vám odemkne tachograf ke stažení a také umožní zaregistrovat vozidlo k vaší firmě. Žádat o ni můžete na obci s rozšířenou působností (tam kde se vyřizují řidičské průkazy).

a

  • Stahovací klíč – stahovací zařízení, které vám umožní stáhnout data z tachografu i karty řidiče. Stahovací klíče mají zabudovanou čtečku karet řidiče, a tak je možné kartu stahovat data i mimo vozidlo (Download Box II S). Moderní jsou dnes také dálková stahování tachografu, která data automaticky stahují (Download Box Remote), a tak nemusíte se nemusíte starat o hlídaní termíny stažení a data máte vždy přímo ve vyhodnocovacím programu.

Jak často je potřeba stahovat data z tachografu?

  • Stahování karty řidiče je nutné nejpozději každých 28 dní
  • Stahování dat z tachografu pak nejpozději jednou za tři měsíce

Data můžete stahovat klidně častěji, a to kartu řidiče i data z tachografu najednou. Pravidelné stahování dat vám pomůže při správném vyhodnocení dat z tachografu, které je dané nařízením Evropského Parlamentu a Rady č. 561/2006.

Stahujete data z tachografu. A co dál?

Pro vyhodnocení dat je nutné obstarat speciální program, který dokáže data z tachografu a karty řidiče zpracovat a následně vyhodnotit případná porušení. Takovým programem je např. software TAGRA.eu, který generuje i mnoho dalších užitečných výkazů. Je to český software, který je na trhu již přes 15 let a pracuje také s českým stahovacím zařízením Download Box II S.

Vše je možné zakoupit v cenově zvýhodněném balíčku (ušetříte cca 700 Kč). Vybrat si můžete jednoduše dle počtu vozidel. wor

V případě rozšíření vozového parku je pak možnost program rozšířit dle potřeby.